Марія Елена Вієйра да Сілва

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марія Елена Вієйра да Сілва
Maria Helena Vieira da Silva
Народження13 червня 1908(1908-06-13)
Лісабон
Смерть6 березня 1992(1992-03-06) (83 роки)
 Париж
КраїнаПортугалія ПортугаліяФранція Франція
НавчанняЛісабонський університет
Діяльністьхудожниця, вітражист, графікеса, мисткиня, візуальна мисткиня
Напрямокабстракціонізм
ВпливПоль Сезанн
ВчительHenry de Waroquierd
ЧленКоролівська академія мистецтв
У шлюбі зÁrpád Szenesd[1]
Роботи в колекціїНаціональний музей «Центр мистецтв імені королеви Софії», Фінська національна галерея, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк)[2], Тейт, Національна галерея Вікторії, Національний музей образотворчого мистецтва Квебекуd, Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско, Fundació Apel·les Fenosad[3], Музей мистецтва Метрополітен, Stedelijk Museum voor Actuele Kunstd, Музей Галуста Гюльбенкяна, Музей Бойманса - ван Бенінгена[4], Музей Соломона Гуггенгайма, Художній інститут Чикаго, Державний музей мистецтв, Centro de Arte Moderna Gulbenkiand, Phillips Collectiond, Музей мистецтв Індіанаполіса, Фонд Барнса, Музей мистецтв Карнегіd, Національна галерея, Художня галерея Єльського університету, Національний музей сучасного мистецтва, Національний музей мистецтва, архітектури і дизайну, Museum of Fine Arts of Reimsd, Художній музей Сієтла, Музей мистецтв Толедо, Columbus Museum of Artd, Музей Унтерлінден, Vanderbilt Museum of Artd, Mildred Lane Kemper Art Museumd, Паризький міський музей сучасного мистецтва, Musée des Beaux-Arts de Caend, Міський музей (Амстердам)[5], Musée des beaux-arts de Lièged, Діжонський музей образотворчого мистецтва, Musée d'art moderne (Saint-Étienne)d, Музей Фабра, Королівська академія мистецтв, Нантський музей образотворчого мистецтва і Print Collectiond[6]
Нагороди
Кавалер ордена Почесного легіону
Кавалер ордена Почесного легіону
Орден Мистецтв та літератури
Орден Мистецтв та літератури
Великий хрест ордена Сантьяго та меча
Автограф

CMNS: Марія Елена Вієйра да Сілва у Вікісховищі

Марія Елена Вієйра да Сілва (порт. Maria Helena Vieira da Silva, 13 червня 1908 — 6 березня 1992) — португальсько-французька художниця-абстракціоніст.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народилася у Лісабоні (Португалія). У віці одинадцяти років почала серйозно займатися малюванням в Academia de Belas-Artes. У підлітковому віці вивчала живопис у Фернана Леже, скульптуру в Антуана Бурделя і гравірування у Стенлі Вільяма Гейтера, добре відомих у своїх напрямах. Створювала також дизайни текстилю.

У 1930 картини Вієйра да Сілви були на виставках у Парижі. Цього ж року вона вийшла заміж за угорського художника Арпада Сенеша. Певний час провела у Лісабоні, під час Другої світової війни перебувала у Бразилії (1940–1947), решту життя жила і працювала в Парижі. Отримала французьке громадянство у 1956 році. Була першою жінкою, удостоєною Grand Prix National des Arts від уряду Франції у 1966 році. Удостоєна звання Кавалера почесного легіону у 1979 році.

Померла в Парижі 6 березня 1992.

Творчість

[ред. | ред. код]

Наприкінці 1950-х Вієйра да Сілва здобула міжнародне визнання за глибокі і комплексні композиції, створені під впливом творчості Поля Сезана, а також фрагментованістю форм, просторовою розбіжністю і палітрою кубізму й абстракціонізму. Вона вважається одною з найбільш вагомих післявоєнних художників-абстакціоністів, незважаючи на те, що не є «чистим» абстракціоністом. Її творчість пов'язана з французьким ташизмом, американським абстрактним експресіонізмом та сюрреалізмом — як і багатьох її сучасників, що малювали у післявоєнному Парижі наприкінці 1940-х — початку 1950-х років. На її полотнах часто зображені лабіринти, міста у профіль чи з висоти або бібліотечні полиці, що можна трактувати як алегорію нескінченного пошуку Знання чи Абсолюту.

Árpád Szenes-Vieira da Silva Foundation (Лісабон)

Її роботи часто виставлялися, отримали зокрема приз на Бієнале мистецтва Сан-Паулу у 1961 році.

У 1988 вона займалася оздобленням станції метро Cidade Universitária у Лісабоні з допомогою азулежу.

У листопаді 1994 року в Лісабоні було відкрито Árpád Szenes-Vieira da Silva Foundation — музей, у якому зібрано велику колекцію картин обох художників.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Rosenthal, Gisela (1998). Vieira da Silva, 1908-1992 : the quest for unknown space. Taschen. ISBN 3-8228-8269-0. OCLC 40609565.

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Зведений список імен діячів мистецтва — 2021.
  2. http://www.moma.org/collection/works/78562
  3. Fundació Apel·les Fenosa — 2002.
  4. https://www.boijmans.nl/en/collection/artworks/3963/la-bataille-des-couteaux
  5. Ville minérale
  6. https://web.archive.org/web/http://wallachprintsandphotos.nypl.org/catalog/341335